09127794763 mihan13@yahoo.com

تغذیه سالم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای پیشگیری و کنترل مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی ، فشار خون بالا، دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان  ود رانتها مدیریت وزن انجام دهید

وزن ایده آل شما چیست؟  

در مدیریت وزن  هدف این است که بیاموزید چه مقدار کالری لازم دارید ،  BMI  ما چقدر اهمیت دارد و ضعیت روانشناختی و  حتی خواب چگونه است  …. .  شما می توانید با خوردن خوب و ورزش کردن احساس سلامتی  و شادابی  کنید.

حتی اگر به وزن “عالی” خود نرسیدید ببینید چه مقدار کالری روزانه برای حفظ وزن ، کاهش یا افزایش وزن نیاز دارید

بخشی از مدیرت وزن داشتن برنامه تغذیه ای می باشد برای مثال در مورد کیفیت تغذیه که استفاده از غذاهای با چربی بالا وکالری زیاد که منجر به  داشتن بیش از حد چربی  در بدن می تواند منجر به دیابت نوع 2 ، بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، آرتروز ، آپنه خواب و  حتی سکته مغزی شود لذا با مدیریت صحیح می توان به وزن مطلوب و سالم زیستن بدور از عوارض سوء رسید .

  مدیریت وزن، عوامل چاقی و اضافه وزن

تعدادی از عواملی که  می توانند در افزایش وزن نقش داشته باشند  شامل رژیم غذایی  نامناسب ، عدم داشتن برنامه ورزشی ، عوامل   محیطی فرد و ژنتیک است. برخی از این عوامل به طور خلاصه در زیر بحث شده است.

مدیریت وزن

مدیریت وزن _تغذیه و فعالیت

افراد هنگام خوردن کالری بیشتر از آنچه در اثر فعالیت می سوزانند ، وزن بیشتری میگیرند. این عدم تعادل بزرگترین عامل افزایش وزن است. لذا به حد تعادل استفاده گردد

 محیط و مدیرت وزن

دنیای اطراف ما بر توانایی ما در حفظ وزن مناسب تأثیر می گذارد. مثلا:
نداشتن پارک های منطقه ، پیاده روها و سالن های ورزشی مناسب ، فعالیت جسمی افراد را سخت می کند.  مقادیر زیاد مواد غذایی باعث افزایش کالری   می شود و فعالیت بدنی را حتی برای حفظ وزن سالم ضروری می کند.
برخی از افراد به سوپرمارکت هایی که غذاهای سالم ارزان قیمت از جمله میوه و سبزیجات تازه به فروش می رسانند ، دسترسی ندارند.تبلیغات غذایی مردم را به خرید غذاهای ناسالم ، مانند میان وعده های پرچرب و نوشیدنی های قندی تشویق می کند.

ژنتیک

تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک در چاقی نقش دارد. ژن ها می توانند به طور مستقیم باعث ایجاد چاقی در اختلالات مانند سندرم پرادر ویلی شوند.
دانشمندان معتقدند كه ژنها احتمال چاق شدن فرد را افزايش مي دهند ، اما عوامل خارجي مانندوضعیت تغذیه و فعاليت بدني  نيز براي شخصي كه وزن اضافي دارد  مهم است

مدیریت وزن

شرایط بهداشتی و داروها و نقش آنها در مدیریت  وزن

برخی از مشکلات هورمونی مانند تیروئید کم تحرک ، سندرم کوشینگ و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  ممکن است باعث اضافه وزن و چاقی شوند.
برخی داروها همچنین ممکن است باعث افزایش وزن شوند ، از جمله برخی از داروهای کورتیکواستروئیدها ، ضد افسردگی ها و داروهای تشنج فلذا جهت مدیریت بهینه وزن باید به استفاده داروها و عوارض آنها اشراف لازم را داشت .

مدیریت وزن
مدیریت وزن – استرس ، عوامل عاطفی و خواب کم

بعضی از افراد هنگام خستگی ، عصبانیت ، ناراحتی یا استرس ، بیش از حد معمول غذا می خورند.همچنین مطالعات نشان داده اند که هر چه افراد کمتر بخوابند ، احتمال اضافه وزن یا چاقی بیشتر وجود دارد.

 

درمان چاقی و اضافه وزن چیست؟

برای حفظ وزن سالم ، ایجاد تعادل بین کالری های که از طریق تغذیه دریافت کرده اند  و کالری هایی که از طریق فعالیت بدنی و عملکردهای بدنی سوزانده می شوند ، مهم است. برای کاهش وزن معمولاً فرد نیاز به کاهش کالری و افزایش فعالیت بدنی دارد.

 

  تغذیه سالم چیست؟

بر میوه ها ، سبزیجات ، غلات سبوس دار و شیر و محصولات لبنی بدون چربی یا کم چرب تأکید کنید.
گوشت بدون چربی ، مرغ ، ماهی ، لوبیا ، تخم مرغ و آجیل را در آن قرار دهید.
دررژیم غذایی به چربی های اشباع ، چربی های ترانس ، کلسترول ، نمک (سدیم) و قندهای اضافه  توجه داشته و اختیاط کنید

به جای نوشیدنی های شیرین ، آب بیشتری بنوشید.

مدیریت وزن
مدیریت وزن – میزان فعالیت بدنی    

به دست آوردن فعالیت بدنی کافی یک راه مهم برای پیشگیری یا کاهش اضافه وزن و چاقی و مشکلات بهداشتی مرتبط است و به همین علت است که تذکراتی در مورد تغذیه سبک در شب توصیه می شود چون در شب  بعلت اینکه زمان خواب و استراحت است  و اگر تغذیه پر کالری و چربی  باشد آن میزان چربی  ذخیره شده و موجب افزایش وزن می گردد لذا اگر فعالیت باشد آن میزان چربی اضافه   اصطلاحا می سوزد و بدن میزان چربی  مورد نیاز خودرا جذب می کند .
کودکان و نوجوانان روزانه حداقل 60 دقیقه فعالیت برای سلامتی خود  نیاز دارند لذا در بخشی از برنامه مدیریت وزن  ورزش وفعالیت بدنی گنجانده شده است .
درباره تکنیک های کاهش وزن ، داروها و گزینه های دیگر   مطالعه کنید ودر مورد آنها با پزشکتان و متخصصان مربوطه مشورت نمائید .

در مدیریت وزن  هدف این است که بیاموزید   چه مقدار کالری لازم دارید ،  BMI  شما چقدر اهمیت دارد و ضعیت روانشناختی و  حتی خواب چگونه است  …. .  شما می توانید با خوردن خوب و ورزش کردن احساس سلامتی  و شادابی  کنید.