09127794763 mihan13@yahoo.com

در بحث خواب کودکان این نکته مهم است که مادر باید نگرانی خود را کاهش داده و با درک اینکه کدام قسمت از روال خواب کودک در دستان شماست – و کدام ها نیست – برای تنظیم برنامه خواب کودک خود آماده شوید.

قلب و ذهن شما ممکن است هنگام تماشای خواب کودک با علاقه ای که به او دارید تحت تاثیر قرار گیرد. او بسیار شیرین و بی گناه به نظر می رسد، هرچند که شما نمی توانید او را مجبور به خوابیدن در تمام شب یا در مواقعی که واقعاً می خواهید چرت بزنید یا بخوابید بکنید.

نیاز به خواب کودکان را درک کنید

در طی 2 ماه اول، نیاز نوزاد شما به خواب زیاد است. در صورت تغذیه با شیر مادر، او ممکن است تقریباً هر 2 ساعت یک بار تغذیه کند
کودک شما ممکن است از 10 تا 18 ساعت در روز بخوابد. اما نوزادان تفاوت بین روز و شب را نمی دانند. این بدان معناست که زمان بیدار شدن کودک شما ممکن است از 1 صبح تا 5 بعد از ظهر باشد.
در ماههای سوم تا ششم، بسیاری از نوزادان قادر به کشش خواب 6 ساعته هستند.

معمولاً بین 6 تا 9 ماه، مراحل رشد طبیعی می تواند بسیاری از مسائل را از بین برود. به عنوان مثال، هنگامی که کودک شما به دلیل تنها بودن، خوابش مختل می شود یا ممکن است برای وا دار کردن شما برای ماندن در اطاق در حال گریه باشد.

یک روال معمول خواب را تنظیم کنید

در ارتباط با  موضوع خواب کودکان یک مطالعه بر روی 405 مادر – با نوزادانی  بین 7 ماه تا 36 ماهگی – نشان داد که نوزادانی که از روال شبانه پیروی می کنند، راحت تر و بهتر می خوابند و در اواسط شب نیز کمتر گریه می کنند. یعنی یک برنامه منظم برای خواب کودک داشته باشید و این برنامه موقتی نباشد بلکه یک برنامه منسجم و حساب شده باشد

در رابطه با خواب کودکان همچنین:

برخی والدین از اوایل 6 تا 8 هفته، کارهای روزمره کودک خود را شروع می کنند. روال کودک شما می تواند ترکیبی از فعالیتهای منظم در هنگام خواب باشد.
بازی های فعال را در طول روز و بازی های آرام در شب انجام دهید. این باعث می شود کودک قبل از خواب بیش از حد هیجان زده نشود.

فعالیت شبانه روز را به همان ترتیب حفظ کنید.
هر فعالیتی را آرام و بدور از سختگیری و خشونت انجام دهید.
بسیاری از نوزادان درست قبل از خواب از حمام کردن لذت می برند و این باعث آرامش آنها می شود.
در رابطه با خواب کودکان  فعالیت مورد علاقه کودک خود را در نظر بگیرید، این کار را در اتاق خواب او انجام دهید. این به شما کمک می کند تا به آرامی به خواب برود و فضای خواب خود را با کارهایی که دوست دارد انجام دهد مرتبط کند.
شرایط شب را در اتاق خواب کودک خود سازگار کنید. اگر او در وسط شب از خواب بیدار شود، صدا و چراغ های موجود در اتاق  باید همانند زمان خواب او باشد.

خواب کودکان

کودک خواب آلود خود را به رختخواب بگذارید

از زمانی که کودک شما 6 تا 12 هفته دارد شروع کنید، او را آرام کنید تا زمانی که  به خواب برود. هنگامی که او در آستانه خواب است، او را پایین بیاورید و بگذارید خودش را رها کند. صبر نکنید تا او کاملاً در آغوش شما بخوابد. این روال به کودک شما یاد می دهد تا خودش بخوابد، و دیگر نیازی به نوازش کردن او نباشد.

آکادمی اطفال آمریکا به شما توصیه می کند که در رابطه با خواب کودکان موارد زیر را برای کاهش احتمال ابتلا به  سندرم مرگ ناگهانی نوزاد sids انجام دهید:
همیشه کودک خود را به  روی پشت خود بخوابانید.
همیشه از یک سطح خواب محکم استفاده کنید. صندلی های اتومبیل و سایر وسایل نشسته برای خواب روزمره توصیه نمی شود.
اگر کودک در صندلی ماشین پرسه میزند یا در حال چرخش در خواب است، سعی کنید او را بردارید و روی یک سطح صاف دراز قرار دهید.
کودک شما باید در همان اتاق شما بخوابد، اما نه در همان تختخواب شما.
اشیاء نرم یا بستر شل را از گهواره دور نگه دارید. این شامل بالش ، پتو ، حیوانات پر شده است.
به دستگاه هایی که ادعا می کنند از SIDS جلوگیری می کنند ، اعتماد نکنید.
در زمان چرت زدن و خوابیدن به کودک خود پستانک را پیشنهاد دهید.
از پوشاندن سر کودک یا گرمای بیش از حد خودداری کنید.
از مانیتورهای خانگی یا وسایل تجاری استفاده شده در بازار برای کاهش خطر ابتلا به بیماری استفاده نکنید.
اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام واکسن های توصیه شده را دریافت می کند.
با او تماس پوست به پوست داشته باشید
هر روز کودک خود را تحت نظارت و مراقبت از خواب بیدار کنید.
سیگار نکشید
به کودک خود شیر دهید.
اگر خسته هستید، در صورت خوابیدن، در یک صندلی استقرار نداشته باشید
اگر باردار هستید، به طور منظم از مراقبتهای قبل از زایمان بهره مند شوید
در بحث آموزش خواب کودکان، یکی از انواع آموزش ها، در مورد  که  کودکانی که گریه می کند روش مشهور فربر است که به عنوان “تماشای پیشرو” شناخته می شود. هدف این است که به کودک خود بیاموزید که اگر در طول شب بیدار شود، به تنهایی بخوابد. دکترریچارد فربر،   مدیر مرکز اختلالات خواب در کودکان در بیمارستان کودکان بوستون، این روش را توسعه داد. وی به والدین توصیه می کند تا زمانی که کودکشان حداقل 5 یا 6 ماه سن نداشته باشد این آموزش را شروع نکنند. در اینجا مروری بر نحوه انجام آن آورده شده است:

کودک خود را در گهواره خود قرار دهید – خواب آلود، اما بیدار. هنگامی که کارهای روزمره او را تمام کردید، اتاق را ترک کنید.
اگر کودک شما گریه می کند، چند دقیقه صبر کنید تا او را تحت نظر داشته باشید. میزان زمانی که منتظر می مانید به شما و کودک شما بستگی دارد. ممکن است بین 1 تا 5 دقیقه در جایی منتظر باشید.
وقتی دوباره وارد اتاق کودک خود شدید، سعی کنید او را تسلی بخشید. اما او را بلند نکنید و بیش از 2 یا 3 دقیقه بمانید، حتی اگر هنگام ترک شما هنوز گریه می کند. دیدن صورت شما برای اطمینان به کودک شما که نزدیک او هستید کافی خواهد بود تا در نهایت بتواند به تنهایی بخوابد

با توجه به مباحث مطرح شده در ارتباط با خواب کودکان نتیجه می گیریم خواب یکی از مهمترین و حیاتی ترین  ویژگی در زندگی کودک شماست که می تواند در کیفیت مراحل مختلف رشد کودک نقش اساسی و حیاتی داشته باشد لذا باید در جهت سلامتی و طی رشد طبیعی کودک خود کوشا باشید و با متخصصان مربوطه همکاری کرده و   دستورات آنان را مدنظر قرار داده و توجه نمائید لذا جهت اطلاعات بیشتر و ارتباط با متخصصان می توانید با مراجعه به سایت موسسه بهزیستی و سلامت خانواده از مشاوره و راهنمائی آنان  نیز برخوردار گردید.