09127794763 mihan13@yahoo.com

هر روز با صدها انتخاب روبرو هستیم – از خوردن ناهار (پاستا یا سوشی؟) گرفته تا تصمیمات پیچیده تری همچون ازدواج، یافتن شغل مناسب، و بسیاری از تصمیم گیریهائی که  درِآینده سرنوشت ساز خواهند بود.  هرروز در حال تصمیم گیری  از ساده ترین  موضوعات گرفته تا  پیچیده ترین آنها  هستیم، حال نیرو و زمانی که ما صرف  تصمیماتمان  میگیریم بستگی دارد به اهمیتی که برای ما دارند بعضی را براحتی میتوان در مورد شان تصمیم گرفت و زمان و نیروی کمتری صرف آن می کنیم و بعضی را هم  زمان و نیروی بیشتری را لازم است صرف آن کنیم و همچنین بعضی اهداف دارای  موضوعاتی قابل  طرح هستند که علاوه بر  نیروی فکری و ذهنی شاید احنیاج به مشاوره هم داشته باشد

صرف نظر از میزان  قدرتمند ی، توانایی شما در انجام بهترین انتخاب ها در نهایت به دلیل خستگی تصمیم  گیری ممکن است پایان راضی کننده  نداشته باشد . این به این علت  است که شما بیش از اندازه از تصمیماتی که باید در طول روز اتخاذ کنید خود را درگیر چندین موضوع و بدنبال آن تصمیم گیریها  می کنید و در نتیجه  دچار  استرس می شوید .

یادگیری نحوه مدیریت تصمیم گیری می تواند به شما کمک کند  از انرژی ذهنی خود استفاده کنید. این چیزی است که شما باید بدانید.

تصمیم خسته کننده، فشار عاطفی و روانی ناشی از فشار انتخاب است.

Tonya Hansel،   دکترای کار اجتماعی در دانشگاه تولان می گوید: “هنگامی که انسان ها بیش از حد تحت فشار قرار می گیرند،  یا عجله می کنند یا به کلی تعطیل می شوند  وی توضیح داد که این نوع خستگی منجر به تصمیم گیری پرخطر یا جلوگیری از تصمیم گیری  عاقلانه و با فکر  می شود

به عبارت دیگر، هنگامی که انرژی ذهنی شما کم می شود، کمتر می توانید  از خواسته های اساسی خود  چشم پوشی کنید  و در نتیجه آسان ترین راه  را انتخاب می کنید که هزینه و زحمت کمتری دارد

چگونه آن را تشخیص دهیم

به یاد داشته باشید، خستگی تصمیم گیری همیشه به راحتی قابل مشاهده نیست. اما هانسل برخی از علائم  را برای شما نشان می دهد که در زیر به

آن اشاره می کنیم

علائم کلاسیک خستگی در تصمیم گیری شامل موارد زیر است:

پیشگیری “من بعداً این کار را می کنم.”

اجتناب “من الان نمی توانم با آن برخورد کنم.”

بی احتیاطی “وقتی شک دارید، فقط می گویم” نه “.

با گذشت زمان، این نوع استرس می تواند منجر به تحریک پذیری، افزایش اضطراب، افسردگی و اثرات جسمی مانند سردردهای تنشی و مشکلات گوارشی شود.

تصمیم گیری

بهترین راه برای جلوگیری از خستگی تصمیم گیری و مصرف انرژی، هدایت آگاهانه افکار و اعمال شماست.

در اینجا چند نکته برای شروع کار آمده است:

روی مراقبت از خود متمرکز شوید

هانسل می گوید: “مانند هر پاسخ استرس، وقتی سیستم انسانی بیش از حد مالیات  می دهد (نیرو مصرف می کند ) ، مراقبت از خود بسیار مهم است.”

با کنار گذاشتن 10 دقیقه استراحت بین کارها در طول روز، زمان برای استراحت خود قرار دهید.

لیستی تهیه کنید که تصمیم گیری ها اولویت بندی شده باشند

با مشخص کردن اولویت های اصلی خود در روز و اطمینان از مقابله با موارد اول، موارد تصمیم گیری   را کاهش دهید. به این ترتیب، مهمترین تصمیمات شما هنگامی انجام می شود که انرژی شما در بالاترین حد باشد.

برای تصمیمات مهم یک دیدگاه  شخصی داشته باشید

به گفته مارتینو، یک روش خوب هنگام مواجهه با تصمیمات مهم این است که از خود بپرسید که در شرایط فعلی آیا توان این را دارید که تصمیم بگیرید  به سادگی مسئله را در مقابل خود حل کنید؟

“من فکر می کنم بهترین سؤالی که باید بپرسم این است: این تصمیم چه تاثیری بر زندگی من خواهد گذاشت؟” او می گوید

اگر جواب این است که تأثیر زیادی خواهد داشت، یک فلسفه تصمیم گیری را توسعه دهید که فقط به شما امکان می دهد در هنگام اجبار یا هنگام احساس طراوت، آن تصمیمات را بگیرید.

این ممکن است به معنای کنار گذاشتن یک زمان برای ارزیابی جوانب مثبت و منفی در ارتباط با تصمیمات مهم باشد.

تصمیمات کم ارزش را به حداقل برسانید

تصمیم را با برنامه ریزی های حساب شده و تصمیم گیری نسبتاً جزئی از معادله کم  کنید. به عنوان مثال، ناهار خود را برای کار خود انتخاب کنید تا از تصمیم گیری در مورد سفارش رستوران خودداری کنید. یا شب قبل لباس های خود را برای کار آماده کنید.

روز خود را طوری تنظیم کنید که مجبور شوید کمترین تصمیم را بگیرید.

این به معنای داشتن قوانین دقیق و واضح در مورد برخی موارد است، مانند:

وقتی می خوابی بخواب  ( یعنی با احساس نیاز به خواب به رختخواب بروی )

تصمیم گیری

برای رفتن به ورزشگاه روزها  مشخص و با داشتن هدف معین باشد  نه بدون هدف و برنامه

رفتن به  مرکز خرید به  قصد  خرید مواد غذایی باشد

به اشتراک گذاشتن بار ذهنی در تصمیم گیری می تواند به جلوگیری از احساس خستگی کمک  میکند.

آیا به دلیل احساس غرق شدن، مرتباً گزینه های ضعیفی را انتخاب می کنید؟ آیا برای اینکه از تصمیم گیری در مورد شام خودداری کنید، خودرا  عادت می دهید به خوردن غذای غیر مفید ؟

شما تصمیم می گیرید در طول روز تصمیمات کوچک زیادی بگیرید حتی بدون آنکه متوجه شوید. و این بسیار  مهم است.

هانسل توصیه می کند از هدف گرفتن یک تصمیم آگاهانه   خوشحال شوید .

سخن آخر

اگر احساس تحریک پذیری، عرق کردن یا بدون انرژی می کنید ممکن است با خستگی  در تصمیم گیری  روبرو شوید.

به کلیه تصمیمات بزرگ و كوچكی كه هر روز می گیرید نگاهی بیندازید و به این فکر كنید كه چگونه می توانید آنها را از معادله خارج ویا به انجام برسانید  .

با تغییر عادات خود و تنظیم روالهای مناسب، می توانید اضطراب را کاهش داده و انرژی خود را برای تصمیماتی که واقعاً مهم هستند، ذخیره کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/decision-fatigue#takeaway