اختلال ریاضی دشواری در یادگیری یا درک حسابی مانند دشواری در درک اعداد ، یادگیری نحوه دستکاری اعداد ، انجام محاسبات ریاضی و یادگیری حقایق در ریاضیات است.

این یک اتفاق غیر عادی نیست که کودک اکنون اوقات سختی با تکالیف ریاضی داشته باشد. اما اگر او در زمینه اعداد یا نمرات تست ریاضی پایین مشکلاتی داشته باشد ، در سایر موضوعات نیز خوب عمل نمی کند ، می تواند ناتوانی یادگیری ریاضی به نام اختلال ریاضی یا  دیس کالکولی داشته باشد.

این یک بیماری مرتبط با مغز است که یادگیری ریاضی اولیه را سخت می کند. این بیماری ممکن است در خانواده ها مشاهده شود ، اما دانشمندان هیچ ژن مرتبط با آن را پیدا نکرده اند.

این بیماری می تواند با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) همراه باشد – تا 60٪ افرادی که ADHD دارند مانند اختلالات قلبی ، اختلال یادگیری دارند.

دیس کالکولیا به طور بالقوه با اختلال در ناحیه لوب فرونتال همراه است.  اختلال ریاضی   می تواند در افراد از کل محدوده ضریب هوشی ، همراه با مشکلات زمان ، اندازه گیری و استدلال مکانی رخ دهد.   تخمین شیوع دیس کالکولی بین 3 تا 6 درصد از جمعیت است.   اختلال ریاضی همچنین با افرادی که مبتلا به سندرم ترنر و افرادی که دارای اسپینا بیفیدا هستند همراه بوده است.

اختلال ریاضی

 

ناتوانی های ریاضی می تواند به عنوان نتیجه برخی از انواع آسیب های مغزی اتفاق بیفتد

توانایی ریاضی ، همانطور که توسط تست های استاندارد سنجیده می شود  ، با توجه به سن تقویمی ، اندازه گیری هوش و سن مناسب آموزش و پرورش به میزان قابل توجهی پایین تر از آن است که انتظار می رود  باشد.

این اختلال  با پیشرفت تحصیلی یا فعالیت های زندگی روزمره که نیاز به توانایی ریاضی دارد ، به طور قابل توجهی مرتبط است .

 

 

ویژگیهای مرتبط

در اختلال ریاضی توانایی ریاضی فرد به طور قابل ملاحظه ای پایین تر از سطح همسالان با علائمی است که معمولاً همزمان رخ می دهد. مشکلات اولیه با حساب از طریق نمرات کم در ریاضیات قابل توجه است. چهار نوع دسته علائم وجود دارد که در افراد مبتلا به اختلال ریاضیات   می توان مشاهده کرد:

1 ) علائم زبانی: سوء درک بیشتر از یا کمتر از یا سوء تفاهم از مشکلات کلمه

2) شناخت یا علائم ادراکی: مشکل در خواندن شماره ، مشکل در درک به علاوه یا علائم منفی ، یا به درستی ترسیم اعداد برای انجام محاسبات

3)  علائم ریاضی: اختلاف در توانایی شمارش ، حفظ کردن داده های حسابی اصلی به عنوان جداول ضرب یا دنبال کردن مراحل پی در پی در حل مسئله

4 ) علائم توجه: عدم توانایی در کپی کردن اعداد یا نادیده گرفتن علائم عملیاتی

سایر ناتوانی های یادگیری در همراهی با اختلال  ریاضی رایج است. معمولاً مشکلات خواندن می تواند به شدت با اختلالات ریاضی همراه باشد. به عنوان مثال ، كودك می تواند هنگام تلاش برای حل مسئله ی كلمات ریاضی ، مشكلات را تجربه كند

تفاوتهای جنسیتی و فرهنگی در ارائه

برخی از مطالعات تفاوت جنسیتی قابل توجهی را مشاهده نشده است  ، اما ممکن است با فراوانی بیشتر در دختران رخ دهد. ساختارهای اجتماعی و آزمونهای انجام شده در سطح کشور نشان می دهد که پسران در ریاضی بهتر هستند و دختران در خواندن و نوشتن بهتر هستند.   اختلافات فرهنگی ،

اپیدمیو لوژی (همه گیرشناسی )

مطابق دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ، که همان کتابچه راهنمای اساسی است که برای سنجش وجود اختلالات روانی توسط متخصص بهداشت روان مشورت می شود ، تقریباً 1٪ از کودکان سن مدرسه دارای یک اختلال ریاضی هستند. تعیین میزان شیوع واقعی برای اختلالات ریاضیات دشوار است ، زیرا بسیاری از مطالعات بر شیوع ناتوانی های یادگیری به عنوان یک کل تمرکز دارند و نه جدا  در اختلالات بیان خاص خواندن ، ریاضیات یا نوشتاری.

به نظر می رسد اختلالات ریاضی کمتر از اختلالات خواندن است. تقریباً در هر پنج مورد از اختلالات یادگیری یک اختلال ریاضی خاص است.

به نظر می رسد این اختلال  مانند سایر ناتوانی های یادگیری ، در خانواده ها وجود دارد. این نشان می دهد که یک مؤلفه ژنتیکی برای این اختلال وجود دارد.

اتیولوژی(سبب شناسی )

اجزای ژنتیکی ، که تصور می شود عامل  احتمالی این اختلال است ، مواردی از قبیل: X شکننده و سندرم ترنر هستند. Fragile X یک سندرم ژنتیکی است که منجر به طیفی از خصوصیات می شود: عقب ماندگی جسمی ، عقلی ، ویژگی های عاطفی و رفتاری که از تظاهرات شدید تا خفیف متغیر است. این شایع ترین علت ارثی عقب ماندگی ذهنی است و با اوتیسم همراه است. این یک بیماری ژنتیکی است که در اثر جهش ژن FMR1 روی کروموزوم X ایجاد می شود.  .

همچنین در بیشتر موارد در خانواده هائی دیده می شود که در آن یک یا چند نفر نسبت به مباحث ریاضی مشکل بیشتری نشان می دهند. همچنین ، معمولاً تصور می شود چند وجهی است. به نظر می رسد کودکان علائم دیگر اختلالات یادگیری را در مهارت های خواندن و زبان نشان می دهند ، اما اگر مهارت های خواندن و زبان آنها به طور متوسط ​​یا بالاتر از حد باشد ، می توانند آن را به طور مستقل تجربه کنند.

همچنین صدمات به قسمتهای خاصی از مغز نیز باعث عدم توانایی انجام محاسبات مهم می شود  و در نتیجه   منجر به اختلال ریاضی می شود.

 

اختلال ریاضی

 

 

 درمان های پشتیبانی شده تجربی اختلال ریاضی

كودكان مبتلا به اختلال  ریاضی واجد شرايطي براي برنامه آموزش فردي هستند كه تمركز آنها را در مورد جزئيات خاصي كه شامل تسهيلات يادگيري براي كودك و برنامه منحصر به فرد براي درمان اختلال آنها است ، انجام دهد. مطالعات نشان می دهد که این کودکان برای از بین بردن حواس پرتی و افزودن به درک آنها ، باید با مهارت ها و تاکتیک های حل مسئله بیشتر آشنا شوند.

قرار گرفتن در کلاس های ویژه ریاضی با معلمان متخصص ریاضی ممکن است به محض تشخیص از کودک کمک کننده باشد. نشان داده شده است كه آموزش ترميمي براي كودكان مؤثر است زيرا نياز به كمك ويژه معلمان آموزش ديده در اختلالات يادگيري دارند.

تدریس می تواند به شما کمک کند وقتی اختلال یادگیری کودک خیلی زود تشخیص داده شود و به آنها کمک کند تاکتیک های بیشتری را برای انجام در سطح متوسط ​​ایجاد کنند. به دلیل طیف گسترده ای از مشکلات موجود در تشخیص اختلال ریاضیات ، برنامه ها بسیار متفاوت است.

والدین و معلمان می توانند برای سنجش یک اختلال ریاضی احتمالی به دنبال علائم زیر باشند: مشکلات شمارش ، مشکلات به خاطر سپردن جداول ضرب ، عدم توانایی در درک تفاوت بین جمع و تفریق ، مهارت محاسباتی ضعیف ، کندی در انجام محاسبات ، مشکل در تنظیم اعداد به ترتیب ، عدم توانایی برای درک مقادیر مکان ،   ، عدم توانایی در درک نمادهای ریاضی و عدم توانایی در هم ترازی دو یا سه رقمی برای انجام محاسبات. در بیشتر موارد ، علائم به طور هم زمان با یکدیگر وجود دارند.مناب

منابع:

https://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/dyscalculia-facts#1