09127794763 mihan13@yahoo.com

برای تأمین نیازهای اولیه انرژی بدن، کالری ها بسیار مهم هستند. با این وجود برای بسیاری از افراد دشوار است که مصرف مقدار مناسب و همچنین نوع مناسب سوخت بدن را بیابند و به کنترل وزن مناسب نزدیک شوند.

مردم هنوز هم از آنچه که قطعاً برای آنها بد است را هوس می کنند. و در عصری که تنقلات قندی و چرب اغلب در دسترس است، مقاومت در برابر آن هوسها بسیار دشوار شده است.

همچنین آنچه فرد می خورد، وزن فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز دارد. به عنوان مثال تعطیلات و اجتماعات، غذا را به عنوان اصلی ترین رویداد برجسته می کند، که می تواند معنی یک وعده غذایی را پیچیده کند.

از نظر روانشناسان کنترل وزن و پیشگیری از چاقی و اضافه وزن یک نیاز روانی می باشد و بخصوص برای زنان ودختران که داشتن یک اندام ایدئال و مناسب یکی از اهداف زندگی آنان می باشد . لذا بحث چاقی و کنترل وزن یکی از مهمتریت مباحثی است در بین متخصصان مختلف علوم زیستی و روا نی مطرح است و همچنین از جمله مهمترین اهداف برای یک زندگی سالم وایدئال در بین اقشار مختلف جوامع انسانی می باشد .

 

عوامل موثر در کنترل وزن :

الف) طرز صحیح خوردن همچون آرام خوردن و جویدن از جمله عواملی است که در کنترل وزن و پیشگیری از چاقی نقش مهمی ایفا می کند

ب) فشارهای درونی همچون، اضطراب، استرس و. کاهش آنها با روشها ی روانشناختی که می تواند نقش مهمی در بحث کنترل وزن وچاقی داشته باشد

ج ) خوردن غذاهای مناسب می تواند به روند بهبودی چند مورد از مشکلات جسمی همچون اختلالات قلبی عروقی، دیابت، چاقی و پوکی استخوان کمک کند. بدون شک بسیاری از افراد به طرز ناسالمی در مورد غذا رفتار می کنند. آنها پرخوری می کنند، چیزهای نامناسب می خورند . لذا داشتن رابطه سالم با غذا بخشی از روند یک زندگی سالم است

د) داشتن کافی تحرک و فعالیتهای جسمانی همچون ورزش و….

ه) افزایش سن و داشتن برنامه های روزانه برای تغذیه و فعالیتهای بدنی

کنترل وزن

 بهترین غذاها برای مغز کدام هستند؟

یک مغز سالم توسط یک رژیم متعادل و انواع مواد مغذی تغذیه می شود. اما چند ماده غذایی دارای ویژگیهای خاصی در جهت تقویت مغز انسان می باشند از جمله:

ماهی: سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که به ساخت، پایداری و ترمیم سلولهای مغزی کمک می کند، بنابراین ماهی قزل آلا، ماهی تن و سایر مواد مغذی مهم مغز را تأمین می کنند. آنتی اکسیدان ها، مغز را دربرابر فشارهای روانی محافظت کرده و التهاب را کاهش می دهند.

سبزیجات برگدار: سبزیجات برگدار شامل اسفناج، کلم و کلم بروکلی

انواع توت ها: توت فرنگی، زغال اخته و توت سیاه مقدار زیادی آنتی اکسیدان ایجاد می کنند.

آجیل ها: بادام، فندق و تخمه آفتابگردان سرشار از هر دو اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان ها هستند. غلات کامل مانند برنج قهوه ای و جو و حبوبات مانند بادام زمینی حاوی ویتامین E هستند. ویتامین دیگری که در سلامتی مغز نقش دارد، ویتامین B است که در تخم مرغ و لبنیات وجود دارد.

کنترل وزن

این مواد غذایی از طریق اسیدهای چرب امگا 3، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها در حفظ حافظه و همچنین جلوگیری از افت شناختی، سکته مغزی و بیماری های عصبی مانند آلزایمر نقش دارند. رژیم مدیترانه ای یکی از گزینه های اثبات شده است. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی از توانایی های شناختی محافظت می کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر کلی را کاهش می دهد. جای تعجب نیست که رژیم، تقریباً تمام غذاهای فوق از جمله سبزیجات، آجیل ها، غلات کامل، ماهی و روغن زیتون را در اولویت قرار می دهد.

کنترل وزن

چرا مردم برای کنترل وزن خود تلاش می کنند

کنترل وزن یک نیاز فیزیولوژی وروانی جهت رسیدن به یک وزن مطلوب می باشد ودرضمن یک راه سلامت زیستن هم می باشد.

یک رژیم غذایی خوب به سلامتی مطلوب کمک می کند، اما همه افراد با غذا رابطه مثبت ندارند.

عمل غذا خوردن ممکن است با احساسات شدید مانند کسالت، استرس و گناه همراه باشد وهمچنین بازخوردهای اجتماعی و روانشناختی که بخصوص برای زنان و دختران می تواند داشته باشد از جمله عواملی است که موجب اهمیت آن در بین مردم دارد .

ودر ا نتها عوارض سوئی که اضافه وزن و چاقی می تواند بر سلامتی همچون فشارخون، اختلالات قلبی، قند خون وبسیاری دیگری از اختلالات که در ابتدای بحث به آنها اشاره شده از جمله عواملی می تواند باشد که مردم اهمیت زیادی به آن می دهند و د ر جهت دستیابی به یک وزن ایدئال تلاش می کنند.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/us/basics/diet