09127794763 mihan13@yahoo.com

انسان در بستر زندگی همواره با مشکلات و مرارتها و حوادث زیادی روبرو شده است از جمله بیماریهای سخت از دست دادن عزیزان خود و بصورت گسترده تر جنگها، زلزله و بسیاری دیگر پدیده هائی که هر کدام فشارها و عوارض خود را بدنبال داشته و انسا ن ها را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است (از دیگر حوادثی که  می توان به آن اشاره کرد بحث همه گیری بیماریهای ویروسی همچون covid19 است که موجب نگرانی گسترده ای از مردم جهان شده و سیستم‌های بهداشتی کشورها از جهات مختلف، پیچیگیدگی ساختاری، همه گیری بالای، هزینه های گزافی که چه برای تحقیقات و چه برای در امان نگاهداشتن مردم از آثا ر سوء  آنها،  پیشگیری،  درمان  متحمل می شوند، می باشد و ) از آنجا که وضعیت مربوط به COVID-19 ، از جمله گزارش های خبری، محدودیت سفر، و نگرانی های شما و عزیزانتان را بدنبال داشته ودر پی آن افراد طیف گسترده ای از افکار، احساسات و واکنش ها را تجربه نموده‌اند لذا با بکارگیری قوانین مدیریت استرس و اضطراب در جهت تعدیل آنها می توان گامهای موثری را برداشت.

مدیریت استرس

از جمله مواردی که ناشی از (همه گیری بالا و عوارض سوء این ویروس می باشد  و )  شما ممکن است تجربه کنید و باید توان مدیریت استرس ناشی از آن را داشته باشید عبارتند از

احساس استرس یا (وحشت)
اضطراب، نگرانی یا ترس
غم و اندوه، گریستن و کاهش تمایلات به فعالیت های لذت بخش معمول
علائم جسمی مانند افزایش ضربان قلب، ناراحتی معده، کمی انرژی یا سایر احساسات ناراحت کننده
سرخوردگی، تحریک پذیری یا عصبانیت
احساس درماندگی (ناشی از ترس همه گیری بالای این ویروس)
مشکل در تمرکز یا خوابیدن
انزوا یا جدا شدن از دیگران و یا ترس از رفتن به اماکن عمومی.

 

مدیریت استرس از طریق راهکارهای مقابله با استرس، اضطراب یا پریشانی

1)  احساسات خود را (کنترل کنید).

2) درحالی که شرایط بلاتکلیف و تحولاتی (از این قبیل روبرو هستید)، احساس درک استرس اضطراب یا ناراحتی از جمله سایر واکنشهای عاطفی ( قابل تامل ) است. به خودتان فرصت دهید تا آنچه را که احساس می کنید توجه کرده و بیان کنید. این می تواند از طریق صحبت با دیگران، انجام کاری خلاقانه یا تمرین مراقبه باشد.

3) به کلیه اظلاعات و برنامه هایی که (با توجه به اهمیت بحث وهمه گیری بالای این ویروس ارائه می گردد توجه و عمل نمائید)

مدیریت استرس

4)  فعالیت های روزمره خود را در صورت امکان حفظ کنید. داشتن روال سالم می تواند تأثیر مثبتی بر افکار و احساسات شما گذارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

خوردن وعده های غذایی سالم،

ورزش بدنی مانند راه رفتن،

دویدن یا کشش

خواب کافی و انجام کارهایی که از آن لذت می برید.

5) ارتباط خود را با دوستان حفظ کنید. دریافت پشتیبانی و مراقبت از دیگران تأثیر قدرتمندی در کمک به ما در کنار آمدن با چالش ها دارد. گذراندن وقت با خانواده و دوستان پشتیبان می تواند احساس راحتی و ثبات را به همراه آورد. صحبت کردن در مورد نگرانی ها، افکار و احساسات ما با دیگران نیز می تواند به ما کمک کند راه  های مفیدی برای تفکر یا برخورد با یک موقعیت استرس زا پیدا کنیم.

6) با توجه به بالا بودن همه گیری ویروس  ( covid19  )  جهت جلوگیری از ترس و وحشت ناشی از اطلاعات نادرست, وتوان مدیریت استرس، اطلاعات دقیق را جستجو کنید. یافتن منابع معتبری که می توانید به آنها اعتماد کنید مهم است

مدیریت استرس

7)  از تماشا یا گوش دادن به پوشش رسانه ای ناراحت کننده که می تواند باعث افزایش نگرانی و اضطراب شود اجتناب کنید. از اخبار یا رسانه های اجتماعی استفاده کنید، به ویژه اگر اطلاعات جدیدی در دسترس نیست. روی چیزهایی که در زندگی شما مثبت است و عملکردهایی که بر آنها کنترل دارید تمرکز کنید.

  توصیه های محافظت و پیشگیری و ارائه راهنمائی مدیریت استرس را که توسط متخصصین واجد شرایط بهداشت ارائه میگردد دنبال کنید. باتوجه به اهمیت موضوع بخش بهداشت روانی موسسه بهزیستی و سلامت خانواده می تواند شما را درصورت مواجه با پدیده های استرس زا و روش های مقابله با آنها یاری و جهت درمان عوارض احتمالی حمایت نماید با ما در ارتباط باشید

منابع :

مدیریب استرس