فشار خون  ( Blood pressure)  به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ها وارد می‌آید و یکی از علائم حیاتی است. فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» یک مایع متحرک است. فشار خون در نواحی نزدیک قلب، بیشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم تر می‌شود.

فاکتورهای مختلفی همچون سن،  تغذیه، وضعیت روانی – عصبی و …  در  کیفیت  عملکرد آن دخیل هستند.

آیا می دانید که حتی اگر فشار شما در55 سالگی عادی باشد، شما به میزان بسیار زیادی احتمال ابتلا به فشار خون بالا  را دارید. در حقیقت، فشار بالا  بعنوان یک ریسک فاکتور در افراد بالای 60 سال به حدی شایع است که پزشکان قبلاً فکر می کردند که این “طبیعی” است. خوشبختانه روش های زیادی برای کنترل این قاتل خاموش وجود دارد.

 

 آیا قادر هستید فشار خون خودرا صحیح بخوانید واز آن آگاهی یابید .

برای به دست آوردن دقیق ترین روش خواندن، پزشک باید فشار خون شما را دو بار اندازه گیری کند، با وقفه مختصری بین آن. اگر قرائت ها با 5 امتیاز یا بیشتر متفاوت باشد، برای بار سوم  آن را تکرار کنید.
کنترل فشارجهت پیشگیری از ریسک فاکتوری تحت عنوان فشارخون بالا و بیماری های مرتبط می باشد

فشار خون
روشهائی برای کاهش احتمال فشار خون بالا

نحوه جلوگیری از ایجاد پلاک در شریان ها  که می تواند منجر به فشار خون بالا  بعنوان یک ریسک فاکتورشناخته شود با حرکت و فعالیت بیشتر (ورزش و فعالیت بدنی ) می‌تواند اثر قابل توجهی در آن داشته باشد.
فشار بالا بعنوان یک ریسک فاکتوری که می تواند بدان معنی باشد که شما 10 برابر بیشتر تحت ریسک سکته مغزی قرار دارید

  کنترل فشار خون

در مورد خطرات پنهان سلامتی در مصرف نمک اطلاعات در مورد عوارض جانبی داروهای مصرفی رژیم غذایی که می تواند فشار خون شما را به طور عادی حفظ کند تکنیک های کاهش استرس که ممکن است نیاز به داروها را از بین ببرد

در اینجا آنچه می توانید برای اطمینان از روش صحیح سنجش فشار خون انجام دهید  :

قبل از شروع آزمایش، پنج دقیقه بی سر و صدا بنشینید.
در حین اندازه گیری، روی صندلی بنشینید که پاهای خود را روی زمین و بازوی خود را پشتیبانی کنید تا آرنج شما در سطح قلب باشد
قسمت تورم کاف باید حداقل 80٪ بازوی بالای شما را بپوشاند، و دکمه کاف را روی پوست لخت قرار دهید نه بالای پیراهن.
در طول اندازه گیری صحبت نکنید.
فشار خون خود را دو بار اندازه گیری کنید، با یک وقفه کوتاه بین آن. اگر قرائت ها با 5 امتیاز یا بیشتر متفاوت است ، بار سوم را انجام دهید.

فشار خون

زمان‌هایی که برای سنجش فشار خون ضروری بنظر می رسد  تا فشار خون خودرا کنترل کنید

اگرهنگام خارج شدن از رختخواب در صبح یا هنگام ایستادن ، گاهی احساس سبكی سر می كنید ، باید هنگام نشستن فشار خود را بررسی كنید و سپس درصورتیکه افت فشار نداشته باشید می توانید ازجای خود بلند شوید
از آنجا که فشار خون در طول روز متغیر است، پزشک به ندرت بر اساس یک مطالعه میتواند میزان آن را تشخیص دهد. درعوض، او باید حداقل دو بار، معمولاً در عرض چند هفته، اندازه گیری ها را تکرار کند. استثناء این قاعده در این است که اگر فشار خون 110/180 میلی متر جیوه یا بالاتر باشد. این میزان بالا معمولاً نیاز به درمان سریع دارد.

فشار خون

خوب است فشار شما در هر دو بازوی حداقل یک بار اندازه گیری شود، زیرا خواندن در یک بازو (معمولاً در سمت راست) ممکن است از سمت چپ بیشتر باشد.
به طور کلی، فشار بین 160/100 میلی متر جیوه و 179/109 میلی متر جیوه باید طی دو هفته دوباره بررسی شود، در حالی که اندازه گیری های بین 140/90 تا 159/99 باید طی چهار هفته تکرار شود. افراد در گروه فشار خون بالا (بین 120/80 تا 139/89 میلی متر جیوه) باید طی چهار تا شش ماه مورد معاینه قرار گیرند. افراد با قرائت طبیعی (کمتر از 120/80 میلی متر جیوه) باید سالانه بررسی شوند. با این وجود ، اگر اندازه گیری قبلی شما به میزان قابل توجهی پایین باشد، ممکن است لازم باشد پزشک معالجه شما را زودتر انجام دهد. اگر علائمی از آسیب به قلب، مغز، کلیه ها و چشم ها وجود داشته باشد. یا اگر سایر ریسک فاکتورهای قلبی عروقی دارید. اکثر پزشکان هر زمان که برای مراجعه به مطب مراجعه می کنید، فشار شما را چک می کنند.

در پایان ضروری به نظر می رسد که به این نکته اشاره شود که فشار خون می تواند بعنوان یک ریسک فاکتوردرصورت عدم توجه و کنترل باعث عوارض جبران ناپذیری همچون  سکته مغزی وغیره می  گردد لذا با کنترل آن براحتی می توان از احتمال بروز خطرات  کاست . لذا توجه داشته باشید اگر وضعیت فشار شما در حد نرمال نیست و توازن و تعادلی  در آن دیده نمی شود با ید حتما با یک پزشک متخصص یا پزشک خانواد ه خود بصورت روتین و با برنامه در ارتباط باشید تا پزشک با بررسی روزانه یا هفتگی وضعیت شمارا چک نماید و کنترلی بر فاکتورهای دخیل در آن داشته باشد .

برای اطلاعات بیشتر از وضعیت سلامت خود می توانید با بخش مشاوره سلامت موسسه بهزیستی و سلامت خانواده در ارتباط باشید .

 

  Controlling Your Blood Pressure

Harvard Medical School