09127794763 mihan13@yahoo.com

وقتی به بهداشت سالمندان فکر می کنید، می توانید به روش های مختلفی برای سلامت آنها، مانند پیشگیری از اختلالاتی همچون بیماریهای قلبی، عروقی، مغز و اعصاب، کلیوی و تمهیدات پیشگیرانه همچون واکسنها، انجام معاینات ماهانه و یا سالیانه، و کلیه اعمال مراقبتی و پیشگرانه مربوطه همه میتواند متضمن سلامت و ارتقاء بهداشت فردی، فرد سالمند گردد. لذا یاد آوری می گردد رفتارهائی که هر روز با هدف بهتر زیستن و ارتقاء سلامت انجام می دهیم گامی است در جهت ارتقاء نحوه زندگی و کمیت عمر سالمندان.

در بحث سلامت و بهداشت سالمندان توجه و آگاهی از علائم و نشانه ها  بسیار مهم است. آگاهی از علائم هشدار دهنده بهداشتی بزرگسالان در پزشکی واکنش به موقع و رسیدگی لازم در زمان هشدار موجب و باعث کاهش عوارض سوء ناشی از بعضی عارضه ها می گردد. این موارد ممکن است شامل کاهش وزن غیر قابل توجیه، تغییر در عادات روده، تنگی نفس و سردردهای ناگهانی و غیره باشد .و البته ، معاینات منظم بدنی و آزمایش های مربوطه  بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه در بزرگسالان است. آگاهی از اینکه کدام آزمایشها لازم است ، چند بار باید  انجام گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است . لذا  تشخیص زودهنگام می تواند کلید موفقیت در درمان باشد.

بهداشت سالمندان

بهداشت دهان و دندان                                                   :

بخشی از موضوع بهداشت سالمندان مربوط می شود به بحث بهداشت دهان و دندان ، مراقبت دندانپزشکی از جمله بخش مهمی از سلامت دهان و دندان است، به نکات روزانه در مورد مراقبت از دندان بپردازید و بدانید کدام علائم لزوم ارجاع به دندانپزشک را دارد.

همچنین سؤالات متداول مربوط به مراقبت از دندان را در نظر بگیرید. آیا باید از مسواک برقی یا مسواک معمولی استفاده کنید؟  آیا مراقبت از دندان شما باید شامل درمانهای فلوراید یا سیلانت دندان باشد؟ برای تمیز کردن و معاینات روتین  چند بار باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟ در مورد بوی بد دهن چه کاری می توانید انجام دهید؟ اینها همه از اهمیت بالایی در جهت ارتقاء سلامت دهان و دندان برخوردار است .

بهداشت سالمندان

بهداشت سالمندان و مراقبت و بهداشت پوست :

مراقبت  دقیق از پوست می تواند به جوانی و سالم ماندن پوست شما کمک کند. به توصیه های بهداشت و سلامت توجه کنید و خود را از آفتاب محافظت کنید. هنگامی که در بیرون از منزل هستید ، لباسهای محافظتی بپوشید و استفاده از کرمهای  ضد آفتاب را فراموش نکنید . سپس سایر اصول مراقبت از پوست ، مانند جلوگیری از صابون های قوی و مدیریت استرس را در نظر بگیرید.

البته مراقبت از پوست فراتر از ضد آفتاب و تمیز کردن روزانه است. آگاهی از عوارض مزایای خال کوبی  ، آگاهی از عوارض محصولات برنزه کننده آفتاب را مدنظر داشته باشید. بهترین روش های درمان آکنه را بیابید. در نظر بگیرید که آیا لیزر موهای زائد مناسب شماست یا خیر.و هر آنچه که به مراقبت از پوست شما احتیاج دارد ، به اطلاعات موثق و معتبر اعتماد کنید تا با مراقبت از پوست  ، شما بهترین نتیجه را بدست آورید .

بهداشت سالمندان

مراقبت از ناخن

نگاهی دقیق به ناخن های خود بیندازید. آیا آنها قوی و سالم به نظر می رسند؟ یا پشته ها ، چاله ها یا مناطقی با رنگ یا شکل غیرمعمول را می بینید؟ مراقبت صحیح از ناخن مهم است ، اینکه ناخن های شما سالم باشد یا  به توجه ویژه ای نیاز دارید. نکات مربوط به مراقبت از ناخن ها را در نظر بگیرید ، از جمله نحوه تمیز نگهداشتن  و تمیز کردن ناخن ها و اینکه مرطوب کردن ناخن های شما می تواند مفید باشد. اگر برای حفظ زیبایی ناخن های خود به مانیکور استفاده می کنید ، بدانید که از تکنسین مراقبت از ناخن خود چه انتظاری دارید. اگر ناخن های ضعیفی یا شکننده دارید ، کارهای مختلف و محصولات مراقبت از ناخن را مدنظر داشته باشید . اگر تمایل دارید که ناخن های خود را گاز بگیرید ، به این فکر کنید که چه چیزی باعث این رفتار می شود.به یاد داشته باشید ،این  مراحل  مراقبتی اساسی می تواند در طولانی تر نگه داشتن ناخن های شما مفید باشد.

مراقبت از چشم

آیا در مراقبت های بهداشتی کلی خود به مراقبت از چشم نیز توجه دارید؟ اگر به وضوح مشاهده می کنید ، این دلیل نمی شود که به راحتی از مراقبت روزمره چشم غافل شوید  . معاینات منظم چشم می تواند به متخصص مراقبت چشم شما کمک کند تا در اصلاح یا انطباق با تغییرات بینایی و همچنین تشخیص مشکلات چشم در اولین مرحله به شما کمک کند.

اگر از عینک یا لنز استفاده می کنید  ،  جراحی لیزر به عنوان بخشی از مراقبت از چشم خود ممکن است لازم باشد.

همچنین در بحث بهداشت سالمندان  توجه و آگاهی از مشکلات بینایی مشترک در سن بالا ، از جمله مشکل در خواندن چاپ کوچک ، آب مروارید و گلوکوم بسیار مهم است. دانستن آنچه لازم است ، می تواند به شما  در آگاهی نسبت به مراقبت ویژه چشم  کمک کند .

خواب

خوابیدن در یک شب خوب ممکن است دشوار باشد . کار ، مسئولیت های خانه و تعهدات خانوادگی گاهی اوقات بر کیفیت و کمیت خواب ممکن است تاثیر بگذارد. عامل خروپف شریک زندگی یا چالش های غیر منتظره مانند نگرانی های مالی یا بیماری می تواند شما را از یک  خواب با کیفیت محروم کند. با این حال  در رابطه با بحث  بهداشت سالمندان ، برای داشتن یک خواب مناسب باید نکاتی را توجه و نسبت به آنها آگاهی داشته باشید مانند داشتن یک برنامه خواب.  اگر به فکر استفاده از روشهای ارتقاء کیفیت  خواب  خود هستید ، خود را به داشتن یک برنامه جهت خواب خود مقید کنید. از مشورت متخصصان مربوطه جهت حل مشکلات مربوط به خواب استفاده کنید

سلامت روان

در رابطه با بهداشت سالمندان بحث سلامت روان یکی از مهمترین مباحث مطرح در دوران سالمندی می باشد  ، در نظر گرفتن احساسات ، افکار و رفتارهای خود در رابطه با هنجارهای فرهنگی و سایر معیارها از اهمیت بالایی برخوردار است ..

برای مثال مدیریت خشم که جنبه اصلی سلامت روان است. می تواند بسیار مهم باشد  ، عصبانیت در دوران سالمندی می تواند طبیعی باشد زیرا ظرفیت و آستانه تحمل یک فرد سالمند نسبت به شدت و ضعف  محرکهای محیطی با یک فرد نوجوان و جوان بسیار متفاوت است. در حقیقت ، عصبانیت مشکل نیست – مهم نحوه برخورد با آن است. بهره مندی از راه های جدید برای مدیریت خشم را در نظر بگیرید  سلامت روان همچنین مواردی مانند عزت نفس ، روابط و تاب آوری را در بر می گیرد. اگر با عزت نفس ، انکار یا سایر مشکلات سلامت روان درگیر هستید ، به یاد داشته باشید که کمک در دسترس است. برای یافتن یک ارائه دهنده خدمات بهداشت روانی می توانید ضمن مراجعه به بخش سلامت روان موسسه بهزیستی  و سلامت  خانواده از خدمات این موسسه بهره مند گردید .

بهداشت سالمندان

روابط سالم

روابط سالم با خانواده ، دوستان و سایر عزیزان می تواند منبع خوبی برای حمایت ، آسایش و عشق باشد. با این وجود ، روابط سالم لزوماً به تنهایی اتفاق نمی افتند. اغلب ، روابط سالم نیاز به سازش و بخشش دارد.

گاهی اوقات ، ارتباط صادقانه تمام چیزی است که برای حل بحران  و حفظ روابط سالم لازم است. در موارد دیگر ، خانواده درمانی یا سایر انواع مشاوره می تواند کمک کننده باشد.

www.mayoclinic.org